Контакты
Новости
Наши партнеры

Так, щоб повністю знищити ВІЛ в організмі необхідно «вимити» ВІЛ з усіх клітин, де він ховається, і не дати цим вірусним резервуарів знову наповнитися. Це дуже важка мета, але це в принципі можливо, вважають автори статті, опублікованої в журналі Scientific American. Для того, щоб знищити вірус повністю вчені повинні виявити всі місця, де ховається вірус, і знайти способи «дістати» його там. Недавні наукові відкриття вже дали вченим нові ідеї по принципово новим методам лікування.

На відміну від провалених спроб розробити вакцину проти ВІЛ, зусилля зі створення методів лікування виявилися вкрай успішними. Поки що більше 25 препаратів були схвалені для застосування, і правильно підібрана комбінація ліків може повністю придушити розмноження вірусу, зберігаючи рівень вірусу в крові таким низьким, що його не можуть визначити стандартні тести. Ці потужні лікарські комбінації, які називаються високоактивна антиретровірусна терапія або в скороченні ВААРТ, зберегли життя і здоров’я незліченній кількості людей.

Однак, як не прикро, сучасні методи лікування не можуть насправді зцілити людину від вірусу. Якщо з якоїсь причини прийом терапії переривається, то рівень вірусу швидко піднімається. Одна з найголовніших завдань для сучасних вчених – зрозуміти, як ВІЛ вдається вижити в присутності таких сильних ліків. Протягом останніх десяти років вчені виявили ключові частини цієї головоломки. Остаточні відповіді на це питання повинні вказати шлях для повного знищення вірусу в організмі пацієнта.

Щоб зрозуміти природу того, як ВІЛ ховається в резервуарах, і що треба зробити для їх знищення, потрібно зрозуміти, як ВІЛ зазвичай поводиться в організмі. Як і всі віруси, ВІЛ може розмножуватися тільки всередині клітин людини. Він експлуатує роботу клітини, щоб робити копії власного геному і переводити гени в білки. Таким чином, він виробляє нові вірусні копії, які називаються віріони, і які поширюються в інші клітини. Однак на відміну від більшості людських вірусів ВІЛ в буквальному сенсі впроваджує свої гени в геном клітини. Кожен раз, коли клітина ділиться, вірусні гени копіюються і передаються дочірнім клітинам, і таким чином вірус зберігається до тих пір, поки клітина і її нащадки живі в організмі.

Імунна система зазвичай може знищити вірус в організмі, знищуючи інфіковані клітини. Вона пізнає такі клітини по частинах вірусних білків – антигенів, які знаходяться на поверхні і говорять про те, що клітина захоплена. У випадку з ВІЛ імунна система не може знищити інфіковані клітини, тому що вірус атакує частину самої імунної системи. Якийсь час організм завдає удару у відповідь – відтворює додаткову кількість здорових імунних клітин, щоб розпізнавати вірус і інші інфекції. Однак без лікування з часом вірус перемагає, що призводить до СНІДу.

Повне позбавлення від ВІЛ для людини з цією інфекцією, як мінімум, потребують видалення всіх Т-лімфоцитів, які латентно інфіковані ВІЛ. Один підхід, який зараз розглядають вчені, полягає в тому, щоб лікувати пацієнтів речовинами, які стимулюють «сплячі» інфіковані Т-лімфоцити почати поділ, і, таким чином, зроблять вірус вразливим перед антиретровірусною терапією. Було проведено кілька невеликих клінічних випробувань на людях, щоб перевірити цей підхід з використанням препаратів, схвалених для лікування інших захворювань. Проте, результати цих досліджень неоднозначні.

Ідеальний препарат буде «будити» Т-лімфоцити так, щоб змусити їх виробляти вірусні білки, які здадуться на поверхні клітин, але не настільки, щоб клітини почали виробляти нові копії вірусу. Вчені, що працюють в цьому напрямку, зараз досліджують потенціал препаратів, які можуть стимулювати виробництво білків ВІЛ, змінюючи організацію хроматину (комплексів ДНК і білка, з яких складаються хромосоми) в сплячих Т-клітинах, інфікованих ВІЛ. Однак навіть ці так звані ремодулятори хроматину обмежені в застосуванні, тому що вони діють тільки на Т-лімфоцити, а крім них ВІЛ також інфікує макрофаги.
Пропонуємо від щирого серця, Віктор Барановський, він проводить тренінг транспортна логістика на підприємстві, нові можливості.
Друге зброю масового знищення ВІЛ в організмі полягає в тому, щоб повністю блокувати розмноження вірусу, так що ВІЛ зникне не тільки з крові, але і з усіх тканин і будь-яких типів клітин. Препарати, які застосовуються на даний момент, зазвичай діють на один з двох ферментів: зворотну транскриптазу, яка переводить генетичний матеріал вірусу з РНК в ДНК для впровадження в геном клітини, або протеазу, яка допомагає новим вірусним частинкам дозріти. Протягом декількох тижнів після початку стандартної терапії рівень вірусу в крові людини опускається до невизначеного рівня. Таке зниження рівня вірусу відбувається майже у всіх пацієнтів, і дослідники сподіваються, що можливо створити новий режим терапії, який повністю припинить розмноження вірусу в організмі.

Недавні дослідження показали, що якщо додати до існуючих режимів лікування препарат ралтегравір – новий препарат, який діє на інший фермент (інтеграли, яка впроваджує ДНК ВІЛ в ДНК клітини) – то це ще більше зменшує присутність вірусу в організмі. Цей успіх дозволив припустити, що тепер можна більш ефективно і швидко атакувати інфіковані клітини. Якщо це так, то можна так посилити терапію проти ВІЛ, щоб резервуари вірусу поступово зменшувалися, і не виникало нових резервуарів. Тоді – як можна сподіватися – вірус поступово зникне з організму, коли латентні інфіковані клітини будуть знищені.

Протягом останнього року з’явилися кілька нових препаратів, які блокують нові стадії розмноження вірусу, і які зараз проходять клінічні випробування на людях. Крім інгібіторів інтегрази, з’явилися препарати, які не дають вірусу приєднатися до рецептора на поверхні клітин, який називається CCR5. Дослідження також припускають, що певні клітинні білки можуть стати відмінними мішенями для лікарських препаратів. Є білки, які ВІЛ вербує для власного розмноження (як у випадку з CCR5). Однак є й інші клітинні білки – клітинні обмежувачі, як їх називають – які заважають його розмноженню.